„NA RAUSZU”, czyli źle się dzieje w państwie duńskim, ale pić i tańczyć trzeba, bo życie warto celebrować

Kiedy dowiedziałem się, że reżyser Thomas Vinterberg i aktor Mads Mikkelsen ponownie spotkali się na filmowym planie i nakręcili razem kolejny film, to oczywiście postanowiłem obejrzeć go przy najbliższej sposobności, gdyż byłem niemal pewny, że zrobili coś równie dobrego, jak ich „Polowanie” sprzed ośmiu bodajże lat. Chciałem też coś o tej kolaboracji napisać, ale po projekcji „Na rauszu” (tytuł ang. „Another Round„) odeszła mi na to ochota, tak się bowiem tym filmem zawiodłem, a nie chciałem psuć zabawy innym (tym bardziej, że zbierał on zdecydowanie pozytywne recenzje). Kiedy jednak na swojej stronie Facebookowej znany polski krytyk filmowy Michał Oleszczyk wyraził opinię, że jest to kino „rewelacyjne”, a jeszcze bardziej znany pisarz Szczepan Twardoch zwierzył się tamże, iż mu na sensie „trochę serce pękło ze smutku”, to postanowiłem jednak włączyć się do rozmowy i wyrazić swoją… hm… rezerwę. Poniżej przedstawiam fragment tej konwersacji, która spowodowała, że w końcu zdecydowałem się na nieco szerszą wypowiedź o filmie, (notabene zdobył on niedawno Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego). Trochę po to, by samemu uporządkować sobie myśli i wrażenia z nim związane; ale też i po to, by lepiej zrozumieć, dlaczego moje opinie tak się rozmijają z większością innych.

.

Skål!, czyli jak się w Danii celebruje alkohol (Mads Mikkelsen w filmie „Na rauszu”)

.

Michał Oleszczyk: „Od dziś można do kin. Chciałem tylko podpowiedzieć, że np. takie NA RAUSZU jest rewelacyjne. Oscarowego filmu nie trzeba rekomendować, ale tak dziko śmiesznej i zarazem głębokiej refleksji o zależnościach między ciałem, duchem, a napojami wyskokowymi nie widziałem od dawna. Jeśli macie ochotę na uchachane POD WULKANEM, polecam z całego serca.”

Szczepan Twardoch: „Dziko śmiesznej? Jestem zdziwiony. Mnie trochę serce pękało ze smutku.”

Michał Oleszczyk: „Jedno z drugim idzie tu w parze.”

Stanisław Błaszczyna: „Mnie też by pewnie trochę pękło, ale ci faceci zachowywali się często idiotycznie (mniej bym się dziwił zachowującym się tak samo 17-letnim chłopakom, ale 40-to, 50-cio letnim nauczycielom?).

Katarzyna Wejss: „Ja obserwowałam z zażenowaniem ryczącą ze śmiechu salę. Polskich widzów, z których większość ma w rodzinie lub wśród bliskich problem alkoholowy.”

Arkadiusz Hapka: „Ja z kolei miałem kłopot zakończeniem. Ekstatyczny taniec głównego bohatera wraz ze swoimi uczniami w strumieniach szampana i piwa wydał mi się nieco dziwny. Sekwencja odbywa się niemal zaraz po pogrzebie jednego z kolegów, który w wyniku choroby alkoholowej popełnia samobójstwo. Trochę dziwnie się czułem oglądając to euforyczne upojenie na finał. No i jest to film z ‚elementami komedii’. Scena w sklepie podczas poszukiwania ryby jest jednym z ewidentnych przykładów. Na moim seansie publika bawiła się przednio. Wybuchała śmiechem nie tylko ze względu na film, ale na dźwięki otwieranych puszek piwa na widowni. Momentami byłem zdezorientowany tym co widzę na ekranie (np. przemoc w rodzinie) a bardzo luźną atmosferą na sali.”

Szczepan Twardoch: „Moim zdaniem to bynajmniej nie jest film o alkoholizmie ani o piciu, które jest tu potraktowane anegdotycznie, bohaterowie równie dobrze mogliby ścigać się rajdówkami, albo szaleć na tinderze. Moim zdaniem jest to film o głębokim kryzysie męskości, który prowadzi do kryzysu egzystencjalnego. Męskości, której jedna forma już umarła, a nowa się jeszcze nie narodziła i bohaterowie ‚zataczają się jak istoty pozbawione równowagi’”.

Stanisław Błaszczyna: Trudno mi się zgodzić z tym, że „nie jest to film o alkoholizmie ani o piciu, które jest tu potraktowane anegdotycznie.”
Sam Vinterberg powiedział w jednym z wywiadów: “Yes, we started with this idea to make a film that was a celebration of alcohol.
Film zaczyna się młodzieżową libacją (pijacka sztafeta wokół jeziora), później grupa dojrzałych (?) facetów (na dodatek pedagogów – sic!) przeprowadza jakiś idiotyczny eksperyment z alkoholem (sam nie mogłem uwierzyć, że oni to robią tak na poważnie); następnie mamy (jakże zabawne!) scenki dokumentalne, gdzie zawiani liderzy świata (od Yeltsina, Breżniewa, przez Merkel, Johnsona, po Junckera i Sarkozy’ego) robią z siebie publicznie błaznów; przez cały film mowa jest o alkoholu, w większości scen widzimy ludzi pijanych i to, jak się alkohol pije (straciłem rachubę ile tych libacji tam było); a finał to już istna, podlewana strumieniami szampana i piwa orgia „radości”, która niby ma nas podnieść na duchu (life is good!), wprowadzić w „szampański nastrój”, może nawet przynieść katharsis.
Jeśli więc ktoś pisze, że „picie jest w tym filmie potraktowane „anegdotycznie”, bo tak naprawdę chodzi o „kryzys męskości„, to ja… się dziwię.
Może nie jest to tylko „A Cinematic Love Letter to Denmark’s Drinking Culture”, jak przeczytałem w „New York Timesie”, ale ewidentnie jest to film ukazujący ostre picie (duński tytuł to „Druk”, które oznacza właśnie amerykańskie „binge drinking”, czyli polskie „chlanie na umór”), choć z różnymi takimi społeczno-obyczajowo-psychologicznymi „przybudówkami”.
Bardzo zawiodłem się na tym filmie (jego aktorska czy reżyserska wirtuozeria jakoś mnie nie uwiodła) zwłaszcza jak porównałem go ze znakomitym „Polowaniem” (również kolaboracją Vinterberga i jakże lubianego przeze mnie skądinąd Mikkelsena).
PS. Ciekaw jestem, czy Vinterberg byłby zdolny zrobić taki film, gdyby jego córka zginęła w wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego kierowcę.*

*

* Dopisek: z tego co się dowiedziałem, córka Vineterberga Ida, (której reżyser zadedykował swój film) zginęła w wypadku spowodowanym przez kierowcę, który tekstował przez telefon. I nie zdarzyło się to przed rozpoczęciem kręcenia filmu (jak myślałem wcześniej, gdyż taką informację podawano) ale już w trakcie jego realizacji. A jednak fakt ten zmienił nieco podejście twórców filmów, który w zamierzeniu miał być (według słów samego Vinterberga) „a celeberation of alcohol, pure and simple„, ale po tej tragedii zaczęto w nim wydobywać inne tony. Przyczynił się też do tego grający Tommy’ego Thomas Bo Larsen, który sam był w życiu realnym alkoholikiem i zwrócił Vinterbergowi uwagę na to, że jednak alkohol ma swoje ciemne strony i trzeba jakoś tę „celebrację” wyważyć. Czy to się w „Na rauszu” trochę nie pogryzło? Moim zdaniem tak, bo film nie jest według mnie pod tym względem zbalansowany, choć rzeczywiście zyskał na pewnej egzystencjalnej głębi – i tu rację ma Kamil Durczok mówiąc o kryzysie (choć według mnie jest to kryzys nie tylko męskości, ale i wieku średniego, co zresztą ze sobą się łączy, no i również kryzys rodziny) jako tym, co najbardziej gnębiło bohaterów filmu. Niestety, zarówno głupota eksperymentu, jak i pijaństwo (w wersji zarówno „uchachanej”, jak i dołującej) w nim zostały, tak samo jak absolutna ostrożność Vinterberga, by przypadkiem nie odnieść się do etycznej strony (i oczywistej szkodliwości) nadużywania alkoholu – i to nie tylko przez młodzież, ale i pedagogów ową młodzież kształtujących i dających im przykład do naśladowania. Jak zauważyłem, ta etyczna indyferencja – czyli niemoralizowanie i nieosądzanie – strasznie się wszystkim widzom spodobała, wliczając w to samych Duńczyków, których młodzież bije wszelkie rekordy w piciu alkoholu, jeśli chodzi o kraje europejskie. Nie wspominając o samych Polakach, którym człowiek zataczający się, bełkoczący i przewracający pod wpływem zatrucia alkoholowego, zawsze wydawał się szalenie zabawny.

*   *   *

Pedagodzy na ulicach miasta, czyli czwórka eksperymentatorów z alkoholem traci nad sobą kontrolę („Na rauszu”)

.

       Ten film jest rzeczywiście świetnie zrealizowany, aktorstwo jest pierwszej klasy, reżyser radzi sobie ze swoją robotą znakomicie, choć tempo, a zwłaszcza rozłożenie akcentów poważnych (dramatycznych) i komediowych jest nierówne w tym sensie, że zaczynają one czasami ze sobą kolidować (jak np. wspomniany powyżej pogrzeb z następującą zaraz po nim dziką „celebracją życia”, skąpaną oczywiście w strumieniach piwa i szampana, notabene stanowiącą finał filmu). Może właśnie dlatego odczuwałem niekiedy pewien dysonans, bo powaga w tym filmie stawała się czasami zbyt poważna – wręcz posępna (może dlatego mnie tak nie poruszyła), zaś komedia zbyt komediowa – „uchachana” i błazeńska (może dlatego mnie tak nie śmieszyła).
Jednak tym, co mi najbardziej przeszkodziło w afirmatywnym odbiorze „Na rauszu” był ten nieszczęsny eksperyment czwórki głównych bohaterów i wynikające z tego ich zachowanie. I bynajmniej nie dlatego, że było ono niemoralne (a było) ale głównie dlatego, że było ono… cóż… głupie. Ku memu wielkiemu zdziwieniu, zupełnie poważnie podeszli ci panowie do – jak się nam to przedstawia w filmie (i niemal we wszystkich recenzjach) – teorii pewnego norweskiego psychiatry (a nawet „filozofa”), według której człowiek rodzi się z pewnym defektem polegającym na tym, że w jego krwi znajduje się zbyt mało… alkoholu. Chodzi konkretnie o pół promila. Jeśli więc będziemy ciągle alkohol pić, utrzymując właśnie taki jego poziom we krwi, to doświadczymy samych dobroci: będziemy czuli się lepiej, będziemy bardziej zrelaksowani, a nawet staniemy się inteligentniejsi (ha!) i bardziej kreatywni.
Nie mogłem uwierzyć, że taką teorię wymyślił Finna Skårderuda, „uznany” skandynawski psychiatra i profesor, a na dodatek opiekun norweskich olimpijczyków. Postanowiłem rzecz sprawdzić i dotrzeć do samego źródła, co nie było takie trudne, bo oto w jednej z francuskich gazet przeczytałem wypowiedź samego Skårderuda, który potwierdził, że cytat z jego przedmowy do pewnej książki przekręcono i błędnie zinterpretowano: „Na pierwszej stronie napisałem, że po jednej lub dwóch lampkach wina życie wydaje się nam – tak, tak – całkiem dobre, więc może rzeczywiście rodzimy się z tym półpromilowym niedoborem?” – co było oczywistym żartem i ironią. Z początku było to (owa nagła “popularność” jego “teorii”, której tak naprawdę w ogóle nie było) dla niego „mało komfortowe, bo przecież, bądź co bądź jestem lekarzem, psychiatrą. Zajmuję się ludźmi cierpiącymi na uzależnienia, spotykam się z ich rodzinami”, ale z czasem machnął na to ręką, przyznając, że “alkohol w znacznym stopniu jest takim społecznym ‘lubrykantem’. Trudność polega na znalezieniu prawidłowego balansu, aby go nie nadużywać.”
No właśnie, jak się można było spodziewać, czwórka nauczycieli dość szybko zgubiła ten balans i zaczęła pić na umór – a my tylko czekaliśmy, kiedy to doprowadzi do jakiejś tragedii. „Popłynęli”, mimo że wcześniej określili jasno reguły picia „pod kontrolą”, (choć najprawdopodobniej wszyscy byli już alkoholikami – zwłaszcza Martin, który na początku urodzinowej imprezy swojego przyjaciela, pił tylko wodę – więc był to kolejny pretekst, by się upijać) nadając nawet swojemu eksperymentowi pozory pewnej naukowości poprzez pisemne rejestrowanie jego przebiegu: „nasze studium ma na celu zbadanie ewidencji, w jaki sposób alkohol wpływa na funkcje psychologiczne, werbalno-motoryczne i psycho-retoryczne, jak również w jakim zakresie podnosi on zdolności socjologiczne i profesjonalne człowieka.”
Następnie panowie pedagodzy ustalili, że będą pić tylko w godzinach pracy. Serio!

Jeszcze jedna kolejka, czyli zaczynamy w rauszowym niebie, a kończymy w pijackim piekle (Mads Mikkelsen)

.

       Muszę przyznać, że dość osobliwy wydał mi się już sam początek filmu, w którym widzimy (ponoć bardzo popularną w Danii) młodzieżową zabawę polegającą na tym, że dwoje nastolatków biegnie dookoła jeziora ze skrzynką piwa, zatrzymując się przy każdej ławce, opróżniając tam po butelce i biegnąc dalej, przekazuje skrzynkę następnej parze – jak w sztafecie. Wygrywa ten zespół, który okrąży jezioro najszybciej, wypijając przy tym całe piwo. Przy czym, jeśli wymiotuje jeden zawodnik, to zostaje doliczana karna minuta, ale jeśli wymiotują w sposób „zsynchronizowany” (tego słowa użył sam reżyser objaśniając reguły gry) zawodnicy dwaj, to wtedy minutę się odlicza.
Nie chcę wymieniać wszystkich „korzyści”, jakich dzięki konsumpcji alkoholu doświadczają nasi bohaterowie, wspomnę tylko, że na początku całego eksperymentu grany przez Mikkelsena Martin – przeżywający kryzys nauczyciel historii w szkole średniej (rozpadające się małżeństwo, brak kontaktu z własnymi dziećmi, zawodowe wypalenie, poczucie życiowego bezsensu, osłabienie męskości… etc.) – staje się dzięki drinkowaniu (m.in. Smirnoffa w szkolnej toalecie) innym człowiekiem: wstępuje w niego wigor, znów uprawia seks z żoną; na lekcjach idzie mu coraz lepiej, zarówno, jeśli chodzi o wykłady, jak i radzenie sobie z młodzieżą; na stołówce krokiem wręcz baletowym manewruje między stołami, krzesłami, uczniami i pedagogicznym gronem… szkoda tylko, że wychodząc z jadalni rąbie głową w ścianę.
Acha, w klasie pan od historii podaje swoim podopiecznym przykłady wybitnych jednostek (od Granta i Churchilla po Londona i Hemingway’a) które piły, ale jakże produktywne i kreatywne były: „Więc jeśli biegasz dookoła totalnie zmarnowany – wymiotując w krzakach albo w rowie – to nie czuj się samotnie, bo jesteś w doskonałym towarzystwie” – mówi swoim uczniom Martin, co oczywiście jest refleksem myśli samego Vinterberga, który w jednym z wywiadów stwierdził: „Widzę te wszystkie wielkie i zdumiewające osiągnięcia dokonywane w sztuce oraz w polityce przez ludzi, którzy byli naprawdę pijani”.
Cóż, chciałoby się rzec rzecz oczywistą: ci ludzie dokonali tych wielkich osiągnięć nie DZIĘKI swojemu alkoholizmowi, ale MIMO swojego alkoholizmu – nie wspominając już o tym, jak wielu zdolnych ludzi alkohol wykończył.

       Wydaje mi się, że Vinterberg stworzył taki a nie inny film dlatego, że jest w nim zarówno coś z anarchisty, jak i pedantycznego formalisty. To samo można powiedzieć o słynnym manifeście Dogma 95, jaki ćwierć wieku temu ogłosiła czwórka duńskich filmowców, wśród których, obok m. in. Larsa von Triera, był właśnie Thomas Vinterberg. Tam też był ten paradoks: ustanowienie ścisłych zasad, które miały rozwalić zasady dotychczas obowiązujące. Niewiele z tego wyszło, a Vinterberg nakręcił tylko jeden film zgodnie z postulatami Dogmy, jakim był „Festen”.
To jest zresztą jedna z głównych osi dramaturgicznych „Na rauszu”, mająca związek z pewną charakterystyką duńskiego społeczeństwa, które z jednej strony poddawane jest stałej kontroli, ścisłym zasadom współżycia, regułom pracy, konkurencji, ocenianiu czyjejś produktywności i wydajności – z drugiej strony zaś tworzy specyficzne „wentyle bezpieczeństwa”, z których najważniejszym wydaje się być konsumpcja alkoholu („W tym kraju ludzie piją jak szaleńcy” – mówi żona Martina). Napoje „wyskokowe” (cóż za piękny przykład poezji polskiego kodeksu karnego, w którym podobno użyto tego określenia po raz pierwszy) dają (oczywiście złudne i chwilowe) poczucie wyzwolenia – wyrwania się z tych rygorów i ucieczki spod kontroli. Pewnie dlatego Vinterberg mówił o utracie kontroli, jako o czymś pozytywnym – i nakręcił taki, a nie inny finał, w którym wszyscy piją i tańczą jak szaleni, a samego Madsa-Martina widzimy w ostatniej stop-klatce jak szybuje w powietrzu, tuż przed upadkiem do morza. (Cóż, każdy podlega prawom grawitacji.)

7/10

*   *   *

Co będzie dalej – lot czy upadek? (Mads Mikkelsen szybujący w przestworzach)

.

APENDYKS

       Scena końcowa filmu (którą można obejrzeć TUTAJ) to frenetyczny taniec Mikkelsena i młodzieży, która właśnie graduowała – a wszystko w strumieniach piwa i szampana. Nakręcone to jest świetnie, dynamika jest wspaniała, radość tryska wszędzie – nic dziwnego, że każdy widz odbiera to jako celebrację życia. (Ale czy tak jest w rzeczywistości?) Vinterberg myślał o innym zakończeniu, ale w końcu stanęło na tym, że Martin szybuje w powietrzu… i widzowi zostawi się ocenę, czy to będzie lot, czy też upadek. Sądzę, że to jest bardzo dobre zakończenie, tym bardziej, że do ewentualnego wykorzystania w filmie gotowy był również dalszy materiał: Martin pod wodą, wychodzący z morza, a następnie ładujący się do miejskiego autobusu.
Jednak chciałem tu zwrócić uwagę na coś według mnie bardzo istotnego: na piosenkę, do jakiej tańczy i raduje się młodzież. Jej wykonawcą jest grupa „Scarlet Pleasure” a nosi ona tytuł „What A Life”. Vinterberg wyznał, że bardzo długo szukał utworu muzycznego, który mógłby w tej scenie wykorzystać – i że było to dla niego ważne. Szukał po całym świecie (ach te astronomiczne koszty praw autorskich!), a okazało się, że to, czego szukał ma pod nosem, w Danii (notabene wokalista zespołu Emil Goll był kiedyś chłopakiem córki Mikkelsena, ale to wyszło później).
Myślę, że warto zwrócić uwagę na słowa tej piosenki (które w moim tłumaczeni przytaczam poniżej). Można z nich dowiedzieć się np. tego, co tak naprawdę kryje się za tą młodzieńczą radością i euforią (niby twórcy filmu tacy bezpruderyjni i nie osądzający nikogo, a jednak wymazali z tych zwrotek wers o braniu prochów):

CO ZA ŻYCIE

Co za życie
Co za noc
Co za piękna, piękna jazda
Nie wiem, gdzie będę za pięć minut, ale jestem młody i wiem, że żyję
Pierdolić to, co mówią oni
Co za życie

Jestem taki podekscytowany
Bo właśnie łykam prochy
Nie chcę się niczym martwić
Ale to mnie przeraża
Być po drugiej stronie
Ile czasu minie zanim oszaleję?

To jest okay, jest okey
Że żyjemy, żyjemy w ten sposób
Nie wiem, gdzie będę za pięć minut, ale jestem młody i wiem, że żyję
Pierdolić to, co mówią oni
Co za życie

Naprawdę nie mam zielonego pojęcia
Nic nie muszę robić
Mam trochę pieniędzy, ale nie mam żadnych planów
Przez to czuję się jak paranoik
Płynę jak asteroida
Ile czasu minie zanim oszaleję?

*   *   *

Komentarzy 17 to “„NA RAUSZU”, czyli źle się dzieje w państwie duńskim, ale pić i tańczyć trzeba, bo życie warto celebrować”

 1. Beata Says:

  Doskonale.
  Mialam isc do kina, ale sobie odpuszcze.
  Swietnie sie czyta.
  Pomylil pan tylko Twardocha z Durczokiem

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Mimo wszystko uważam, że ten ten warto obejrzeć – choćby dla jego filmowej maestrii (reżyseria, aktorstwo).
   Jest więc (spora) szansa, że „Na rauszu” może się spodobać.

   PS. Aż musiałem sprawdzić, czy rzeczywiście nie pomyliłem Twardocha z Durczokiem.
   Nie pomyliłem:

 2. Zbyszek Says:

  Pomysł fajny, ale sam film jest nijaki. Jabłko Adama oglądałem już chyba 10 razy, bo to genialnie opowiedziana historia. Tu tego strasznie brakuje. Wydaje się, że ciąg wydarzeń doprowadzi do efektownego końca, a tu nagle wszystko się rozmywa i staje kompletnie „letnie”. Moment, który miał być ciężki jest tak nieistotny fabularnie, że chyba nawet sami bohaterowie średnio się nim przejmują. Obsadzenie Mikkelsena w głównej roli to trochę za mało żeby nakręcić coś dobrego.

 3. Kamil Says:

  Mads Mikkelsen jest pijany przez osiemdziesiąt procent filmu. Podobnie jak zdecydowana większość postaci drugoplanowych. Krótko mówiąc, film był skazany na sukces.

 4. Marcus Says:

  W swojej recenzji filmu zwierz pop-kulturalny napisał coś podobnego:

  Dawno nie byłam tak rozdarta wychodząc z kina jak w przypadku „Na rauszu”. Towarzyszyło mi po filmie uczucie wewnętrznej sprzeczności. Oto wychodziłam z produkcji bardzo dobrze zrealizowanej, dobrze zagranej, przynoszącej zarówno śmiech jak i wzruszenia. A jednak cała ta opowieść budziła we mnie pewne poczucie nieprzystawalności do poruszanego problemu, jakiegoś fałszu czy zbyt daleko idącej kreacji świata. Co więcej czułam się w tym uczuciu częściowo osamotniona, patrząc na opinie jakie chodzą po sieci. Ostatecznie jednak uznałam, że to rozdarcie jest zbyt ciekawe by o nim nie napisać.
  (…)
  Początkowo eksperyment przynosi ciekawe wyniki. Martin i jego koledzy odnajdują nową życiową energię, która sprawia, że łatwiej prowadzi się lekcje o Churchillu (który jak wiadomo od kieliszka nie stronił) czy próby chóru, a nawet zwycięstwo szkolnej drużyny piłkarskiej staje się powodem do radości. Jednocześnie eksperyment zaczyna się rozwijać a nasi bohaterowie dość szybko wychodzą poza pół promila i ten początkowy eksperyment zamienia się raczej w zwykłe pijaństwo. A to niesie za sobą konsekwencje, zwłaszcza dla ich życia prywatnego – ostatecznie nie da się rozwiązać problemów w małżeństwie, jeśli jedna osoba zamiast odkryć co ją gnębi zaczyna po prostu pić.
  (…)
  Dlaczego film budzi we mnie mieszane uczucia? Z wielu powodów. Po pierwsze mam wrażenie, że nie spełnia do końca pewnej swojej obietnicy. Kiedy podczas pierwszej kolacji bohaterowie zaczynają rozmawiać o swoim życiu, kiedy Martin zaskakuje sam siebie, swoimi łzami, to widzimy ciekawą, czułą męską przyjaźń – otwartą na pewne emocje. Jednak potem, kiedy zaczyna się pijaństwo to gdzieś ta otwartość znika (…) Miejscami miałam wrażenie, że reżyser po cichu zakłada, że motyw kryzysu wieku średniego u mężczyzn jest tak znany, że nie wymaga większego kontekstu
  (…)
  Zresztą koro przy zawieszeniu niewiary jesteśmy to film wymaga od nas byśmy bardziej myśleli o eksperymencie, Kierkegaardzie i filozofii młodości, miłości i porażki a dużo mniej o tym, że dorośli ludzie zajmują się młodzieżą i dziećmi po pijaku. To ważne, bo kiedy przyjdzie nam do głowy co robią nasi bohaterowie, i jak nieodpowiedzialnie się zachowują, to wszelka sympatia jaką ich darzymy (i jaką darzą ją twórcy filmu) wydaje się nie na miejscu. Zwłaszcza, że przecież, ponownie – kulturowo bardziej znamy przypadki tego jak szkodliwe jest przychodzenie do pracy pod wpływem i jak często to się zdarza. Jednak reżyser szczędzi swoim bohaterom większości zawodowych poniżeń co sprawia, że ten aspekt nie wybrzmiewa. Dlatego ostatecznie – ten film da się oglądać jedynie w jakiejś klamrze niedopowiedzenia czy pewnej nieco alternatywnej rzeczywistości, gdzie zakładamy, że koncentrujemy się tylko na wymiarze filozoficznym czy egzystencjalnym tego co się dzieje a nie oceniamy realistycznie takie postępowanie.
  (…)

  Całość:
  https://zpopk.pl/na-rauszu.html

 5. Beata Karaś Says:

  Zaciekawiona Twoim wpisem wybrałam się do kina. Po obejrzeniu filmu – zgadzam się z Tobą. Rozczarowanie – z tym wyszłam z kina. Świetna obsada, super zdjęcia, poszczególne fragmenty niezwykle prawdziwe i bardzo mocne. Spodziewałam się głębokiego filmu a dostałam kilka sprawnie zrobionych scen.
  Co to jest? Pochwala alkoholizmu? Zgoda na totalny nihilizm? Nie biorę.

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Dokładnie: film znakomicie zrealizowany pod każdym względem, z wyjątkiem… zawartości myślowej. Niby głęboki (bo świetne aktorstwo) a płytki. Wszystko wypada bardzo autentycznie – ale to, co wygląda autentycznie samo w sobie jest naciągane i mało przez to wiarygodne.
   Cieszę się, że nie jestem osamotniony w tej opinii, bo mimo że wszyscy się tym filmem zachwycają (tym bardziej, że jest moda na nieocenianie nikogo, a tym bardziej niemoralizowanie), to jednak tu i ówdzie znajduję podobne zastrzeżenia.
   Może nie jest to pochwała alkoholizmu, jako takiego, ale już samego alkoholu i jego picia – to jednak tak. I nie byłoby w tym wiele złego (bo alkohol sam w sobie – podobnie jak umiarkowane jego picie – nie jest zły), gdyby nie okoliczności i sposób w jaki robią to ci nauczyciele.

   • Beata Karaś Says:

    Jako mamę nastoletnich chłopaków przeszły mi ciarki po plecach oglądając scenę, kiedy nauczyciel proponuje uczniowi wódkę jako sposób na pokonanie stresu.

    „film znakomicie zrealizowany pod każdym względem, z wyjątkiem… zawartości myślowej” – to dokładnie to, co chciałam wyrazić:)

    • Stanisław Błaszczyna Says:

     Żeby było śmieszniej (?) to ten nauczyciel daje tę wódkę uczniowi, którego właśnie egzaminuje! 😉

     Że też nikt tego nie zauważa – i nikogo nie rażą w tym filmie podobne kwiatki jak ten!
     (No bo przecież moralna ocena takich czynów nie jet cool – no bo jak można oceniać nauczycieli, którzy postanawiają pić alkohol w czasie lekcji?)

 6. Tess Says:

  Jakub Majmurek pisze:
  „Na rauszu jest filmem czasem wręcz zwodniczo prostym, zbudowanym z pozornie konwencjonalnych filmowych środków wyrazu. Często prowadzona z ręki, z bliska przyglądająca się bohaterom kamera przywodzi na myśl czasy, gdy Vinterberg razem z von Trierem kręcili na taśmie wideo minimalistyczne, buntownicze filmy spod znaku Dogmy, całość jednak ma bardzo wygładzoną, niestawiającą widzowi barier formę. Z tej przyjaznej formy twórcy potrafią wydobyć maksimum niuansów, subtelności i emocji. Wielka w tym zasługa czwórki odtwarzających nauczycieli aktorów na czele z Madsem Mikkelsenem w szczytowej formie.”

  Cała ciekawa recenzja tutaj:
  https://krytykapolityczna.pl/kultura/film/jakub-majmurek-na-rauszu-recenzja/

 7. telemach Says:

  Naturalnie, że żyję. Pogłoski o mojej przedwczesnej śmierci są mocno – trawestując klasyka – przesadzone. A wpis? Wpis jak wpis, wynikł z przeówiadczenia, że niedobrze się dzieje pod pewnym względem w państwie duńskim i trzeba coś z tym zrobić, bo nicnierobienie też niewiele daje.

 8. Anna Kiedrzynek Says:

  Dziękuję za tę recenzję! Zastanawiałam się skąd fenomen tego filmu, ja po obejrzeniu filmu byłam trochę zdezorientowana, trochę smutna i rozczarowana. Taki koktajl, ale nic pysznego.

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Myślę, że od strony realizacyjnej jest to film bardzo dobry, ale przecież to nie wszystko 😉 Wbrew postmodernistycznym zapędom u mnie nadal bardzo ważna jest również treść. A ta tutaj jest… problematyczna (choćby od strony etycznej – ale przecież jest również moda na nieocenianie nikogo i niczego, więc nie wypada o tym mówić 😉 )


Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: