SASSOON DOCKS – seafood heaven (or hell) w Bombaju

.

.

Wizyta na najbardziej ruchliwym targu rybnym w Bombaju – w Dokach Sassoona. Jedno z moich najbardziej intensywnych doświadczeń podczas ostatniej podróży do Indii. Doświadczenie socjologiczne i etniczne: wejście w epicentrum ludzkiej aktywności – rybackiej i handlowej – odbywającej się tu od wielu pokoleń, której głównymi aktorami są ludzie (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) z plemienia Koli, od kilkuset lat zamieszkującego okoliczne wyspy i trudniącego się rybołówstwem; także mieszkańcy Bombaju, którzy kupują wyłowione przez nich morskie stworzenia oraz obsługują targ i cały ten zgiełk. Również doświadczenie estetyczne i zmysłowe – wynikające ze zmasowanego ataku zapachów na nozdrza oraz kształtów i kolorów na oczy.
Jak do tego doszło?
Pierwszy raz zajrzeliśmy tam z żoną wczesnym popołudniem, kiedy kutry rybackie spoczywały już w dokach, a hala była pusta. O tej porze wszelka aktywność związana z połowem ryb i handlem nimi zamiera i tylko gdzieniegdzie widać było rybaków naprawiających sieci, tankujących ropę, czyszczących łodzie, odpoczywających…
Drugim razem wybraliśmy się tam jeszcze przez wschodem słońca. Mieszkaliśmy w Taj Mahal Palace – czyli w hotelu położonym w tej samej dzielnicy południowego Bombaju (Calaba), co doki – więc taksówka dowiozła nas tam w niecały kwadrans. A świtanie to pora, kiedy w dokach panuje największy – frenetyczny wręcz – ruch. Do przystani zawijają wtedy z nocnego połowu kutry, z których transportuje się na brzeg nieprzebrane ilości ryb. Ich rozkładaniem – na straganach, skrzyniach, czy nawet bezpośrednio na betonowej posadzce – oraz sprzedażą zajmują się kobiety, najczęściej żony, siostry i matki rybaków. Licytacje odbywają się na miejscu, sprawnie i szybko – kupione ryby muszą bowiem zrobić miejsce następnym. A miejsca nie jest dużo – na stosunkowo małej powierzchni tłoczy się tutaj wiele setek handlujących ludzi. My byliśmy jedynymi, którzy po prostu chcieli sobie na to wszystko popatrzeć więc nie byłem pewny, jak nas się potraktuje. Tym bardziej, że do Doków Sassoona przybyłem z mocnym postanowieniem utrwalenia tego egzotycznego dla mnie miejsca na zdjęciach – mimo, że wiedziałem, iż istnieje tu zakaz fotografowania, (wprowadzony po atakach terrorystycznych na Bombaj – a konkretnie na wspomniany już Taj Mahal Palace i restaurację Cafe Leopold – w 2007 roku, kiedy to zamachowcy dotarli do Indii z Pakistanu, właśnie przez Doki Sassoona w Bombaju).

* * *

PS. Polecam obejrzenie załączonych tu zdjęć w pełnym wymiarze.

.
.

Odpoczynek po połowie, a w tle ludzka krzątanina w tłumie

.

Rybacy i ich łodzie – każdy zna swoje miejsce

.

Kobiety też muszą mieć silne dłonie

.

Wschód słońca (choć wygląda jak zachód) – łódź rybacka wraca na Ocean

*  *  *

Szokujący był kontrast, który z luksusowych pieleszy hotelu Taj Mahal Palace – gdzie zatrzymaliśmy się bynajmniej nie z powodu snobizmu czy też z zamiłowania do luksusu (ale o tym może innym razem) – rzucił nas wprost do tego miejsca ludzkiej hiper-aktywności w warunkach ciężkich i surowych, trudnych do ogarnięcia dla przybysza z zewnątrz, a przez to wręcz przytłaczających. Nie na tyle jednak, by nie doświadczyć pewnej euforii z racji uczestnictwa w czymś na wskroś dla nas egzotycznym, a przez to niezmiernie ciekawym. I fotogenicznym. Trudno się było oprzeć tej orgii kolorów (której raz po raz doświadczałem w Indiach, zwłaszcza w Radżastanie) oraz etnicznej wyrazistości otaczających mnie ludzi (którzy nota bene nie zwracali na nas większej uwagi, zajęci tym, co należało zrobić, by zdążyć przed nadchodzącym szybko ukropem południowych godzin. Mimo to każdy potrafił się w tej ciżbie znaleźć. My również robiliśmy wszystko, by nie stać się dla tych ludzi zawadą, choć aparat fotograficzny mi tego raczej nie ułatwiał. Oszałamiająca była różnorodność stworzeń wydobytych nocą z oceanicznej głębi – tylko niektóre z nich zdolny byłem nazwać po imieniu, wliczając w to tuńczyki, makrele, płaszczki, krewetki, ośmiornice, kraby… Czasem pytałem się o to ludzi, ale w odpowiedzi słyszałem tylko nieznane mi hinduskie nazwy, które nie sposób było zapamiętać. Wiem, że dla wielbicieli dań z owoców morza, Doki Sassoona mogły by się wydać konsumpcyjnym rajem, choć z drugiej strony – z punktu widzenia morskich stworzeń – miejsce to mogło przypominać jakieś inferno.

Wspomniałem o zapachach, ale to nie było tak, że czuć tam było dojmujący smród, jaki zwykle towarzyszy psującym się owocom morza. Tutaj bowiem nic nie zdążyło się jeszcze zepsuć, wszystko było świeże – woń była więc charakterystyczna, ale nie odpychająca. Mimo wszystko starano się utrzymać względną czystość, choć widok walających się tu i ówdzie ryb i krewetek poddawał to w wątpliwość. Imponowała sprawność kobiecych rąk patroszących ryby lub wycinających kawały mięsa z ogromnych cielsk złowionych płaszczek. Nawet dźwiganie na głowach ciężkich, wypełnionych po brzegi rybami miednic, nie pozbawiało tych kobiet pewnej gracji. Z kutrów i imponujących, choć wyglądających archaicznie łodzi, wynoszono ostatnie kosze ze srebrzącymi się rybami. Większość z rybaków zajęta już była czyszczeniem pokładu, choć niektórzy z nich wylegiwali się,  odpoczywając na dachach kajut – na sieciach, linach… gdziekolwiek się dało. Robiłem zdjęcia, a kadry wydały mi się tak gęste, że niekiedy traciłem orientację w rozróżnianiu przedmiotów i ludzi – takie było bogactwo kolorów i kształtów, kompozycji tworzących się impromtu przed moimi oczami. Setki masztów, kabli, rur, chorągiewek – kilometry lin, plątanina sieci – harpuny, skrzynie, beczki, kotwice… Przeważały kolory czerwieni, pomarańczów i żółci… Sporo niebieskiego i złamanej zieleni. Jakimś dziwnym sposobem harmonizowało to z kolorystyką kobiecych szat (a trzeba pamiętać, że kobiety w Indiach przy każdej okazji ubierają się w piękne, wzorzyste sari).  Siłą rzeczy porównywałem ten spektakl z tym, jaki widziałem rok temu w Birmie, gdzie w wiosce rybackiej Gyeiktaw byłem świadkiem powrotu z nocnego połowu setek łodzi obładowanych tonami ryb, które później rozkładano na plaży. Tam jednak była przestrzeń, plaża i wioskowa swojskość, tutaj zaś twardy beton doków, łodzie stłoczone w porcie – skraj wielkiej metropolii opierającej się jednak integracji z Oceanem. Oba wszak doświadczenia niezwykłe – równie niezapomniane.

*  *  *

PS. Kliknij na zdjęcie (lub wybierz opcję full size) by obejrzeć go w pełnym wymiarze.

.

.greydot.

Inne relacje z Bombaju: DHOBI GHAT, TAJ MAHAL PALACE

.

© ZDJĘCIA WŁASNE 

Komentarzy 14 to “SASSOON DOCKS – seafood heaven (or hell) w Bombaju”

 1. Jula :D Says:

  Ależ kolorowo i orientalne. Tak sobie oglądam te tłumy i szukam podobieństwa wśród naszych polskich Romów. 😉

 2. telemach Says:

  Człowiek zjada planetę. To jest pierwsza myśl na widok tych ludzkich mas i mnogości stworzeń oporządzanych do spożycia. Powinno być fascynujące, ale mnie, szczerze mówiąc, przygnębia. Podobnie jak wizja nowoczesnej przemysłowej rzeźni.

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Reakcja zrozumiała. Ja również – patrząc na to wszystko z bliska – doznawałem skrajnych wrażeń: od fascynacji po niemalże odrazę (w ten sposób zresztą doświadczałem Indii w wielu różnych miejscach).
   Tu dochodzi ponadto kwestia naszej mięsożerności oraz związanej ze wzrostem ludzkiej populacji coraz większej zachłanności na żywność – bowiem ilość (wyrażając się niezbyt elegancko) gęb do wyżywienia rośnie w niektórych miejscach naszego globu w zastraszającym tempie.
   No i ta agonia milionów żywych bądź co bądź stworzeń.

 3. Simply Says:

  Gauguinowskie. Nie tylko barwy i kontury, ale też samo kadrowanie z perspektywy lekko z góry.

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Kadrowanie „z góry” raczej wymuszone – wynikające z mojego umieszczenia względem złowionych ryb, jak i zacumowanych w doku łodzi.
   Skojarzenie Gauguinowskie? Może dlatego, że tak kolorowo i egzotycznie – ale też podzwrotnikowo i marynistycznie? :)

 4. Silberstein Says:

  Brawo, fajna relacja. 👍Zapraszam do mnie gdzie tez jest pare inspiracji na samodzielne wypady od Islandii przez Indie po tropiki. Dzięki za krytyczne komentarze

 5. myslowniejszelife Says:

  Widok przygnębiający. Kultura indyjska piękna. Osobiście kocham kuchnię indyjską (piszę o niej również na moim blogu), ale rzeczywistość przeraża. Te masy ludzi. Wycieczka po Indiach potrafi rozczarować :(. Ale tekst ciekawy :).

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Wydaje mi się, że Twoje dwa pierwsze zdania przeczą sobie nawzajem ;)

   Dla mnie Indie były najbardziej fascynującym krajem, jaki odwiedziłem. Nie tylko pod względem kulturowym, ale i fotogenicznym.
   To prawda, że rzeczywistość niekiedy mnie tam przerażała, ale z drugiej strony – właśnie fascynowała (do Indii wybrałem się ponownie w tamtym roku i spędziłem niemal dwa miesiące, podróżując tym razem po południowej części kraju), dostarczała niezwykle intensywnych wrażeń, nota bene tyle pozytywnych, co i negatywnych.

   Starałem się to kiedyś ująć jakoś w słowa:
   https://wizjalokalna.wordpress.com/category/zapiski-indyjskie/

   • myslowniejszelife Says:

    Przeczą sobie, bo takie dla mnie są Indie. Z jednej strony bogactwo smaków, kolorów, piękna kultura, a z drugiej bieda, brud i wiele nieszczęścia. Ja tak odbieram ten zakątek świata. Jak dwa sprzeczne światy.

    • Stanisław Błaszczyna Says:

     Dlaczego napisałaś, że wycieczka po Indiach potrafi rozczarować? (Swoją wycieczka do każdego kraju może rozczarować)
     Czyżbyś oczekiwała, że nie zetkniesz się tam z biedą, brudem i nieszczęściem?
     I zastaniesz tylko bogactwo smaków, kolorów, piękna kulturę… ?

     Co tak naprawdę Cię rozczarowało? (bo zakładam, że skoro wydałaś taki sąd, to w Indiach byłaś).


Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: