POCIĄG DO HOLLYWOOD

(ze wspomnień wywiadowcy)

.

California dreaming in PRL? ("Pociąg do Hollywood")

California dreaming in PRL? („Pociąg do Hollywood”)

W filmie „Pociąg do Hollywood” Radosława Piwowarskiego Kasia Figura grała dziewczynę, która marzyła o wyjeździe do tego kalifornijskiego raju filmowców. Z perspektywy polskiej bowiem, nadal to miejsce jawi się jako szczyt sukcesu – Parnas kina – obiekt westchnień i snów o potędze bożyszcza.* Mitu skąpanego w luksusie Hollywood nie są nawet w stanie rozwiać krytycy tego tinsel town – miasta błyskotek, fabryki złudzeń, zdroju eskapizmów i targowiska próżności. Lecz mity – jak wiemy – bywają żywotne i nie poddają się byle sceptykom, nie mówiąc już o cynikach.
Dlaczego ów mit Hollywood jest tak mocny i kuszący? Dlatego, że kusząca jest sława i pieniądze, które niewątpliwie – i to w wielkiej obfitości – są jego udziałem. To nic, że ta grupka pławiąca się w hedonistycznych rozkoszach (tak to sobie wyobrażają postronni) jest przeraźliwie hermetyczna i na swój sposób elitarna. Pokusa jednak jest nieprzemożna i w zasadzie ślepa, a rozczarowanie przychodzi dopiero podczas zderzenia się z realiami.
Czy jednak aż tak wielu polskich filmowców i aktorów zdobyło się na podejście do tej konfrontacji? A ilu z tych, którzy już odważyli się zmierzyć z Ameryką, odniosło liczący się sukces?
Roman Polański? Zgadza się, zrobił w Stanach co najmniej dwa znaczące i dobre filmy („Dziecko Rosemary” i „Chinatown”), ale skompromitował się małolatą, podpadł prawu i musiał stąd uciekać. Jerzy Skolimowski? Również wystartował ostro, ale także i jemu utarli nosa i do tej pory siedzi bezczynnie w Santa Barbara obrażony na cały świat (chodzą słuchy, że bawi się w malarza). Andrzej Żuławski? Ten, gdyby się nie pokazywał w Polsce, już dawno poszedłby w zapomnienie. Walerian Borowczyk? On właśnie poszedł w zapomnienie. Agnieszka Holland? Trzeba przyznać, że trafiła do „elity” right away i już czuje się tam podobno jak u siebie. Tak trzymać! Rybczyński? Zdobył Oscara za krótki metraż, ale… no właśnie… co dalej? Tylko nazwisko bez przerwy mu przekręcają. Bogayevitch? Jeśli chodzi o nazwisko, to już się przystosował, nie wychodząc jednak, jak na razie, poza klasę C-video.

W tym zestawie reżyserów mierzących się z pociągiem do Hollywood, wymienia się także Lecha Majewskiego, z którym miałem okazję spotkać się podczas ostatniego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Przywiózł on do Chicago swój film „Ewangelia według Harry’ego”, będący rodzajem alegorii usiłującej poddać krytyce pewne zjawiska społeczno-obyczajowe współczesnej Ameryki. Innymi słowy: obraz z pretensjami zdecydowanie artystycznymi. Zapytałem się więc Majewskiego, jak on widzi ten notoryczny konflikt między kinem komercyjnym, a właśnie artystycznym. W odpowiedzi zabrzmiał wątek Hollywood nie tyle hermetycznego, co totalitarnego:
– Żadnego konfliktu nie ma, ponieważ jedynym królem jest tutaj kino komercyjne. Kino artystyczne na dobrą sprawę nie ma szans. Pracuję w umierającej branży i trochę mnie to przeraża. Znam wiele osób, zarówno w Polsce, jak i w Hollywood, które nie mogą się przebić ze swoimi pomysłami. Bo to, w czym żyjemy, to nie żadna demokracja, ale totalitaryzm ukryty. W Ameryce nie da się nic zrobić. To kraj totalitarny, maoistyczny… Rządzi tu jeden typ kultury, a kto się wyłamuje, skazany jest na śmierć. Ja, przyjechawszy tu, stanąłem przed wyborem: wsiąść na ten band-wagon i jechać z tym dzikim tłumem Schwarzeneggerów albo nie wsiadać. Wybrałem samotną podróż w innym kierunku.
I rzeczywiście. Ze swoją „Ewangelią” idzie sobie Majewski w innym kierunku… samotnie.**

greydot
Widzimy więc, że nie ma co przesadzać z tymi wielkimi sukcesami Polaków na artystycznym Zachodzie. Ale tacy już jesteśmy, my z narodów lekko (?) zakompleksionych. Aby się dowartościować, wygrzebujemy z naszej historii bardziej lub mniej mitycznych bohaterów, rozdmuchujemy legendy, wyolbrzymiamy zasługi… No i taki np. nieszczęśnik i pechowiec Kazimierz Pułaski staje się „najbardziej zasłużonym Polakiem w historii Stanów Zjednoczonych”. (Pulaski, you are a rocker! – usłyszałem niedawno okrzyk aprobaty wydany przez jednego z prezenterów młodzieżowej stacji radiowej, który dowiedział się, że właśnie dzięki Pułaskiemu, dziatwa w Illinois nie musi iść – z okazji „Dnia Pułaskiego” – do szkoły.)
To dlatego cyniczny, złośliwy i odzierający ze złudzeń Gombrowicz, pisał w swoim „Dzienniku”: „Chopin z Mickiewiczem służą wam tylko do uwypuklania waszej małostkowości. Jesteście jak biedak, którego chwali się, że jego babka miała folwark i bywała w Paryżu. Jesteście ubogimi krewnymi świata, który usiłuje imponować sobie i innym.”
No i tak to już z Gombrowiczem jest: albo człowiek ma ochotę dać mu w gębę za bezczelność, albo podziwiać za przenikliwość, szczerość, odwagę i trafność sądów.

greydot

Katarzyna Figura w "Pociągu do Hollywood"

Katarzyna Figura w „Pociągu do Hollywood”

A jeśli chodzi o polskie aktorki? Czy czują one wielki pociąg do Hollywood? Jako wywiadowca usiłowałem dociec tego osobiście, kontaktując się z dwiema popularnymi aktorkami młodego pokolenia: Kasią Figurą i Joanną Trzepiecińską.
Katarzyna Figura przyjechała parę lat temu do Chicago w doborowym towarzystwie. Wraz z Anną Dymną, Janem Englertem, Krzysztofem Kolbergerem i Mariuszem Benoit zagrali w spektaklu „Kochajmy się” opartym na motywach „Pana Tadeusza”.
Przyznaję, że przymierzałem się zrazu tylko do Kasi, lecz kiedy zaszedłem za kulisy, by umówić się z nią na wywiad, zostałem wręcz zakrzyczany przez pozostałych aktorów: „To my zaraz schodzimy!” No i tym sposobem zostałem „zmuszony” do przeprowadzenia wywiadu z nimi wszystkimi (czego absolutnie nie żałuję, zwłaszcza rozmowy z Anną Dymną). Zajęło to sporo czasu. Kiedy więc przystąpiłem ze swoim sprzętem wywiadowcy do Kasi, wszystko musiało się odbyć szybko, ponieważ koledzy i koleżanki nie chcieli poczekać na Katarzynę nawet te kilka minut… tak się nagle zaczęli śpieszyć. Spotkanie z popularną i urodziwą aktorką więc się odbyło, ale niejako „na pół gwizdka”. A byłem przygotowany na więcej.
Niemniej jednak zdążyłem się zapytać właśnie o Hollywood – o to, kiedy pani Katarzyna się tam wybiera. Na co ta odparła:
– Jedziemy do Los Angeles pod koniec naszego tournee. Bardzo się z tego cieszę, bo tam również mam przyjaciół, których będę mogła dzięki temu odwiedzić. Zamierzam zatrzymać się tam parę dni dłużej. Może zdążę coś zobaczyć, poznać… Zawsze marzyłam, aby tam pojechać.
– Tamten pociąg nie dojechał – przypomniałem.
– Tamten pociąg nie dojechał, niestety. Ale może dlatego, że właściwie nie ma pociągów do Hollywood.

greydot

Śledziłem później poczynania Katarzyny Figury w Hollywood. I zobaczyłem, że mierzyła ona wysoko. Mignęła mi bowiem kiedyś przez parę sekund w kadrze filmu Roberta Altmana „The Player”. Siedziała przy stole wśród innych ludzi i biła brawo. Ale już jej agenci mogli napisać w resume, że zagrała u Mistrza Altmana (nie biorąc jednak pod uwagę tego, że sam Altman – rzeczywiście jeden z bardziej znaczących reżyserów w historii kina – jest de facto hollywoodzkim outsiderem, tyle że z wyboru). Zresztą, tak naprawdę wcale mnie tego typu wystąpienie nie dziwi – takie niekiedy muszą być początki.
W następnym filmie Altmana „Prêt-à-Porter”, nazwisko Figury znalazło się już za czołówką głównej obsady, którą stanowił nie byle kto, bo takie gwiazdy, jak m.in. Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Julia Roberts, Kim Basinger… Kasia wypowiedziała kilka słów, krygując się następnie przez parę minut na drugim planie, wdzięcząc się i uwidaczniając swe niewątpliwe wdzięki. Zresztą, scena z jej udziałem była udana, żywa, a nawet ujmująca, tudzież objawiająca największe atuty aktorki. Podobnie jak następna: mniej już mówiona, za to bardziej „pokazywana”… od tyłu (czyli w pozycji, w jakiej Rush Limbaugh lubi najbardziej ruch kobiet feministek). A tak à propos: podczas naszego spotkania w Chicago, zadałem Figurze również pytanie o to, jaki jest jej stosunek do pojawiania się w filmach aktorek w stroju – nazwijmy to delikatnie – niekompletnym: Jak reaguje pani na takie propozycje? Figura odparła:
Jeżeli scenariusz jest dobry, jeżeli sceny są dobre, tak samo postać, to wtedy w ogóle nie ma to dla mnie najmniejszego znaczenia. Jeżeli mam zaufanie do reżysera, do operatora i wiem, że to wszystko ma jakiś sens i uzasadnienie w filmie – nie mam żądnych oporów. Natomiast, jeśli mam się pokazywać tylko po to, żeby ktoś zobaczył jakie mam ciało – żeby się to komuś podobało albo nie – to wówczas zupełnie mnie to nie interesuje. Co do innych aktorek – uważam, że jest to ich sprawa. Jeżeli są piękne – i chcą się pokazywać – niech się pokazują.

Aktorka potwierdziła, że będąc na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Miami – właśnie ze swoim „Pociągiem do Hollywood” – miała propozycje sesji zdjęciowej od „Playboya”, ale odmówiła. Tak się złożyło, że tego samego wieczoru, w klubie Made in Poland (gdzie wystawiano „Kochajmy się”) spotkać można było również Bognę Sworowską, która jako pierwsza Polka trafiła na okładkę „Playboya”. Nota bene w charakterze… Rosjanki, ubranej w (rozchylone oczywiście) białe futro i puszystą szubę z carskim orłem (!) Cover story miała tytuł „Women of Russia” i podtytuł: „From Inside the USSR, A Naked Look at Glasnost”, no a w środku… cała (roz)wiązanka młodych Rosjaneczek. Niestety, na okładkę tygodnika, dla którego przeprowadzałem wywiad, Bogna nie trafiła, gdyż nie można było później się z nią skontaktować (mimo wysiłków m.in. ex-Skalda Andrzeja Zielińskiego). Wcześniej bowiem zaznaczyła, że musi być na to zgoda agenta, z którym podpisała kontrakt na wyłączność swojego image. A slajdy wyszły pięknie.***

greydot

Joanna Trzepiecińska w "Papierowym małżeństwie"

Joanna Trzepiecińska w „Papierowym małżeństwie”

Prawdę pisząc, żadna z polskich aktorek nie zrobiła na Zachodzie większej kariery (może z wyjątkiem Teresy Orlowski, ale to jakby inna sfera). Elżbieta Czyżewska pojawiła się w paru filmach; na życie aktorstwem jest w stanie zarobić Joanna Pacula (w produkcjach, niestety trzeciorzędnych). Beata Poźniak, Liliana Głąbczyńska, Małgorzata Zajączkowska… kołatają się tam gdzieś na ekranach w rolach nader epizodycznych oraz w telewizyjnych operach mydlanych. Gosia Dobrowolska usiłuje coś zdziałać w Australii. I to już chyba koniec.

Jest jeszcze Joanna Trzepiecińska, kręcąca w Europie Zachodniej („Papierowe małżeństwo”). Ją także spytałem czy czuje jakiś pociąg do Hollywood, na co odparła zdecydowanie:
Otóż tu pana zaskoczę… zupełnie nie!
Musiałem mieć chyba lekko wątpiący wyraz twarzy, bo usłyszałem natychmiast uzupełnienie:
Absolutnie mnie to nie interesuje. Twierdzę, że jestem częścią polskiej kultury – i taką kulturę mam zamiar tworzyć. Nie tylko wychodząc na scenę ale kulturę szerzej pojętą – w sensie np. należenia do pewnej elity intelektualnej… To mnie ze wszech miar interesuje.
Wtedy zwróciłem uwagę na to, że jednak bariera językowa wydaje się być dla aktorów spoza kręgu anglosaskiego nie do przebicia. Metoda „na małpkę”, czyli wkuwanie na pamięć obcego tekstu bez znajomości języka i głębszego jego zrozumienia – ma krótkie nogi. Karierę w Hollywood próbowali zrobić nawet aktorzy formatu światowego, jak np. Gérard Depardieu. Ale jednak, właśnie ze względu na akcent, skazani byli oni na rolę cudzoziemców, emigrantów… Tak naprawdę, jedynym człowiekiem, któremu się to ostatnio udało, jest Austriak i kulturysta, Arnold Schwarzenegger.
Ja niestety nie mam jego gabarytów – wyznała z rezygnacją pani Joanna i dodała – A przyjeżdżać tutaj i być ograniczoną do jednego tylko rodzaju ról, to nie ma większego sensu. Byłoby to skazanie się na bardzo wąski przedział propozycji. Po co mi to?

c.d.n.
greydot

(Artykuł ukazał się na łamach “Dziennika Chicagowskiego”, 23 czerwca, 1995 r.)

* Należy wziąć tutaj pod uwagę to, że tekst powstał 20 lat temu – w czasie, kiedy jednak inaczej postrzegało się w Polsce Amerykę i samo Hollywood.

** Wtedy, kiedy to pisałem, to nie wiedziałem, co piszę. Lech Majewski, przez ostatnie ćwierćwiecze wcale samotnie nie zmierzał. To prawda, że szedł we własnym kierunku i nigdy nie mieszał się z mainstreamem, realizując konsekwentnie swoje oryginalne pomysły artystyczne, które zazwyczaj spotykały się z wielkim uznaniem, choćby tylko niewielkiej grupy koneserów. W rzeczywistości stał się jednym z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich twórców, i to zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach świata (Wielka Brytania, Niemcy, Stany Zjednoczone, Argentyna, Litwa). Para się reżyserią nie tylko filmową, ale i operową, jest autorem wystaw i instalacji w renomowanych muzeach sztuki współczesnej. Przy okazji polecam przeczytać sobie o jego osiągnięciach TUTAJ. Niedawno pisałem o jego niezwykłym filmie – wspaniale łączącym ze sobą kino i malarstwo – „Młyn i krzyż”.

*** Niestety, slajdy te zaginęły, podobnie jak wiele innych moich materiałów (zdjęcia, artykuły) z tamtego okresu. (Tak to jest, kiedy często zmienia się miejsca zamieszkania – tak, jak to było wówczas w moim przypadku.)

Inne odcinki cyklu: TUTAJ.

.

Komentarze 33 to “POCIĄG DO HOLLYWOOD”

 1. enen Says:

  Pociagu do Hollywood – nawet jesli byl – to juz nie ma.
  Ale mit jednak istnieje nadal.

 2. Jula :D Says:

  No cóż, po tych pięknych młodych kobietach, które nadal są czynne zawodowo w Polsce, widać, że czas nie stoi w miejscu. Można tylko powiedzieć, że niektóre – brzydko lub ładnie się starzeją. ;D
  Tak się zastanawiam, bo i nawet wśród gwiazd Hollywood nastąpiła wymiana pokoleniowa. Nowe pokolenia wyrosły i stworzył się nowy popyt – a fabryka snów, by trwać – musi dać nową podaż. :)
  Pozdrawiam!

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Tak, również widzę tę wymianę pokoleniową (chociaż jej nie śledzę i nie znam raczej tych wszystkich „gwiazdek”… może nie tyle polskiego kina, co telewizji. A wiem, że to temat dla tabloidów.

   Katarzyna Figura dość często pojawia się w polskich filmach (kinowych). Wiem, że aktywna jest również Joanna Trzepiecińska, ale jej z kolei na wielkim ekranie ostatnio nie widuję.

 3. Rozmus Says:

  Piotr Andrzejewski, w Hollywood znany pod pseudonimem Peter J. Lucas w latach 90-tych próbował się przebić w Hollywood przekreślając swoje polskie pochodzenie – stąd m.in. ten obco brzmiący „pseudonim artstyczny” :) Podobno nawet unikał polskich aktorów w LA żeby w rozmowach z nimi akcentu sobie nie popsuć…
  Zagrał epizodyczne rólki w znanych serialach: Baywatch, Silk Stalkings, VIP a ostatnio także w niezłym Alias.
  Z fabuł to raczej niewiele: był brany pod uwagę do większej roli w komedii z Willisem i Matthew Perry’m „The Whole Nine Yards” ale odpadł. Zagrał też Rosjanina w Independence Day a ostatnio wystąpił na trzecim planie w „Cradle 2 The Grave” – z Jetem Li i DMX-em. Ale i tak jest najbardziej znany z Kilerów2 i Ostatniej Misji.

  Liliana Głąbczyńska-Komorowska – teraz najbardziej znana jako żona Christiana Duguaya, reżysera filmów akcji klasy B. Często więc gra w jego filmach – najbardziej znany to Zasady Walki z Wesleyem „Blade’m” Snipesem. Poza tym raczej marnie.

  Ale generalnie to na aktorskim polu nie mamy się czym chwalić bo tylko Pola Negri tam zrobiła naprawdę wielką karierę. Za to z okresu powojennego nikt nawet się nie zbliżył do poziomu jaki osiągnęli reżyserzy Polański (zdecydowanie nasz nr 1 w Hollywood) i Agnieszka Holland, czy operatorzy jak Sekuła, Sobociński, Idziak lub nadworny operator Spielberga Janusz Kamiński.
  Szkoda.

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Ciekawe informacje. Sprawiają takie wrażenie, jakby pochodziły od „insidera” ;)

   No tak, Pola Negri to jednak zupełnie inna epoka kina.
   Zresztą, można też jeszcze wspomnieć tutaj o Helenie Modrzejewskiej, ale to jeszcze starsze dzieje.

 4. buzzkill Says:

  Jeśli chodzi o polskie aktorki, to decydowanie największą karierę w Hollywood robiła Pola Negri (jedynie przy niej można mówić o karierze), zaraz potem Dagmara Domińczyk, o której nie wiem czemu, ale mało się mówi w Polsce, a obecnie to jest chyba najbardziej znana i najsolidniejsza aktorka polskiego pochodzenia w Stanach. Całkiem nieźle/w miarę dobrze radziła sobie także Małgorzata Zajączkowska, która zagrała swego czasu cenionym filmie „Wrogowie”, Woody Allen dopisał specjalnie dla niej rólkę w „Strzałach na Broadwayu”, a Kevin Costner podobno chciał, żeby zagrała w „Wodnym Świecie”. Gdyby nie rozwód i powrót do Polski na pewno zagrałaby jeszcze kilka albo nawet kilkanaście porządnych ról. Joannie Pacule też należy się wyróżnienie, bo była chyba pierwszą Polką, która grała Amerykanki nie kalecząc akcentu. Swoją „minutkę”, oprócz Figury, miała też Elżbieta Czyżewska („Sex and the City”) czy Beata Fido (mało kto wie, że grała w Stanach w teatrach), ale nic większego z tego nie wyszło. Jeśli chodzi o chwilę obecną moim zdaniem najlepiej zapowiada się i najbardziej kibicuję Weronice Rosati. Iza Miko próbuje i próbuje, ale nic z tego konkretnego nie wychodzi, gra raczej w filmach klasy B-C, a i w żadnym znanym serialu nie zagrała. Alicja jest znana z romansu z Collinem, w filmie jeszcze osiągnięć nie ma zbyt wielkich („Ondine” ani „Friendship!” hitami nie były). O Marcie Żmudzie-Trzebiatowskiej z grzeczności nie wspomnę :D
  P.S. To trochę dziwne, ale wydaje się, że tylko polskie aktorki ciągnie za Ocean, aktorzy jakoś siedzą w Polsce (oprócz Karolaka, którego wycięli).

 5. Simply Says:

  Yurek Bogayewicz tam za wiele nie na brykał, ale zrobił jeden film, który bardzo mile wspominam – ,,Trzy Serca”.
  Pamiętasz taką panią, jak Kelly Lynch ?

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Z tego co wiem, to Jerzy Bogajewicz wrócił kilkanaście lat temu do Polski i kręci w kraju jakieś telewizyjne seriale (zupełnie mi nieznane).

   „Trzech serc” Bogayewicza nie znam. Ale sprawdziłem obsadę i zobaczyłem, że jedną z głównych ról zagrała tam Kally Lynch.
   Ja ją pamiętam z „Road House”, a zwłaszcza z takiej gorącej sceny z Patrickiem Swayze:

   • Torlin Says:

    Wiadomo świetnie, że jego seriale mogą Ci być całkiem nieznane, ale on był reżyserem „Kasi i Tomka”, a to był kultowy serial polskiej młodzieży z lat 2000 z kawałkiem. Serial ten dostał Telekamerę. I nie był wcale taki głupi. W ogóle podchodzenie do wszelkich seriali telewizyjnych, że to są jedynie dwie rodziny: Bundych i Kiepskich, jest „kiepskim” pomysłem, znam rewelacyjne seriale.

    • Stanisław Błaszczyna Says:

     Zupełnie nie znam polskich seriali ostatnich lat (widziałem jedynie kilka odcinków co poniektórych). Więc się na ich temat nie wypowiadam (ale jak widzę numer odcinka 3245 to lekko mnie to przeraża ;) )

     Wiem, że powstają teraz seriale telewizyjne, które są bardzo dobre, ciakawe. Słyszałem takie opinie z ust ludzi, którzy wg mnie znają się na filmach (wspomniała o tym choćby Agnieszka Holland w wywiadzie, jaki z nią nie tak dawno przeprowadziłem).

 6. Mariusz Says:

  Ciekawostka: Jednej polskiej aktorce udało się zdobyć nominację do Oscara. To Ida Kamińska, nominowana za rolę w czechosłowackim filmie „Sklep przy głównej ulicy” (1965). Ale wielkiej kariery i tak nie zrobiła.
  Jakieś 10 lat temu głośno było o Dagmarze Domińczyk, która zagrała główną rolę kobiecą w filmie „Hrabia Monte Christo” (reż. Kevin Reynolds). Niestety, później dostawała już mniejsze role, a większą gwiazdą stał się jej mąż, Patrick Wilson.
  W okresie międzywojennym cenionym reżyserem, pracującym z największymi gwiazdami, był Ryszard Bolesławski. Pracował z Gretą Garbo, Marleną Dietrich, Joan Crawford, Garym Cooperem i ulubieńcami Ameryki: Clarkiem Gablem i Myrną Loy. Nakręcił słynną hollywoodzką adaptację „Nędzników” z Fredrikiem Marchem i Charlesem Laughtonem, a także jedyny film, w którym wystąpiło rodzeństwo Barrymore’ów („Ostatnia cesarzowa”). Maczał palce nawet w jednym filmie z Flipem i Flapem. Niestety, zmarł jeszcze przed wojną i zapewne dlatego został już całkowicie zapomniany.

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Dzięki za przypomnienie tych informacji.
   To takie wyłuskiwanie poloników – ale chyba nie po to, by sobie udowadniać, jacy to jesteśmy – jako naród – wielcy (lub mali) ;)
   Bez wątpienie mamy całą masę ludzi bardzo utalentowanych.

 7. Simply Says:

  No i kompozytor Bronisław Kaper. Był autorem muzyki do przeszło setki filmów, gdzie roi się od głośnych tytułów.
  Jeden z jego tematów stał się jazzowym standardem, granym przez największych , od Davisa do Metheny’ego.

 8. Mariusz Says:

  O tak, Bronisław Kaper był mistrzem w swoim fachu i miał szczęście pracować z najlepszymi.

 9. Stanisław Błaszczyna Says:

  Skoro mówimy już o dokonaniach zagranicznych polskich kompozytorów muzyki filmowej, to nie sposób nie wspomnieć o tych, którzy osiągnęli w tej dziedzinie poziom światowy i stali się po prostu wybitni: Wojciech Kilar, Jan Kaczmarek, Zbigniew Preisner, Krzysztof Komeda…

 10. Stanisław Błaszczyna Says:

  Poza tym (pisałem o tym niedawno, ale nie zaszkodzi tu jeszcze raz o tym wspomnieć), mamy wspaniałych polskich operatorów, którzy cieszą się wielkim uznaniem, zwłaszcza w Ameryce. Z paru tuzinów, można wymienić choćby Janusza Kamińskiego, Sławomira Idziaka, Andrzeja Bartkowiaka, Dariusza Wolskiego, Andrzeja Sekułę…
  To są znakomici fachowcy – także artyści ;)

 11. Simply Says:

  Nie lubię takiej konwencji, w jakiej się Bronisław Kaper wyraził, ale akurat on odniósł prawdziwy sukces. Przez jakieś trzy dekady. Nic ciekawego nie zrobił. Ale jest ikoną holiłódu.
  Kilar i Komeda mieli jednorazowe strzały. Nieśmiertelne. Siedzące w głowie na amen. Dotyczące Diabła. Ma corazon..

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Masz rację, za dużo pompy w tej muzyce Kapera.

   Komeda żył zbyt krótko, ale udowodnił że jest znakomitym muzykiem – na pewno zawojowałby świat muzyczny, gdyby dane mu było żyć dłużej.
   Kielar za bardzo do Hollywood nie pasował – cały ten jazz hollywoodzki to nie była jego śpiewka.
   Ale jednak miał on więcej strzałów – tyle, że w kinie polskim (filmy Zanussiego, Kieślowskiego, Wajdy…)

 12. Simply Says:

  Kilar właśnie pasował. W horrorze się sprawdził idealnie, do kina akcji mógłby spokojnie startowac – tematy do ,, Hubala” i ,, Wilczych Ech” są chwackie i bardzo stylowe. A Andrzej Korzyński zrobiłby mega furorę w kinie włoskim lat 70-tych, gdyby tam wtedy wylądował.

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Tak, Kilar był znakomitym kompozytorem, więc on – pod względem muzycznym – potrafiłby znaleźć się wszędzie… nawet w Hollywood ;)
   Ale mnie chodziło o coś innego. A mianowicie jego nieprzystawanie… charakterem, osobowością, temperamentem. Sam się z tego zwierzał – i właśnie na tej podstawie napisałem to, co napisałem.

   Niektóre nutki Kilara są wręcz genialne.

 13. Mariusz Says:

  Kaper dopasował się idealnie do hollywoodzkiego stylu, dostał nawet Oscara, ale z dzisiejszej perspektywy widać, że jego muzyka niewiele różni się od tej, jaką pisali wyrobnicy pokroju Alfreda Newmana czy Dimitri Tiomkina.
  Korzyński sprawdziłby się we włoskim kinie, a Kilar we francuskich komediach – jego kompozycja z filmu „Fantôme Avec Chauffeur” przypomina dokonania Vladimira Cosmy.

  • Stanisław Błaszczyna Says:

   Dzięki Mariuszu za ten clip. Z przyjemnością wysłuchałem tej melodyjki Kilara. Jest świetna! Ma taką… mozartowską lekkość, może nawet błyskotliwość. No i jest… europejska właśnie (w dobrym znaczeniu tego słowa). Oczywiście, że by pasowała ta muzyka do kina włoskiego (może nawet bardziej niż do polskiego ;) )
   Jak wiemy, w kinie włoskim muzyka pełniła ważną rolę (w amerykańskim zresztą też). Nie bez znaczenia jest to, że właśnie Włochem był największy gigant spośród kompozytorów muzyki filmowej. Mowa oczywiście o Ennio Morricone, którego dzieło okazało się wręcz uniwersalne – tak, że nawet film amerykański jego muzykę „połknął”, zaadoptował.
   No, ale Amerykanie stworzyli swojego własnego giganta – Johna Williamsa – z metką Made in USA, co miało jednak wielkie dla nich znaczenie – stąd deszcz Oscarów dla tego kompozytora.

 14. Simply Says:

  A Duduś Matuszkiewicz w niemieckim soft porno – genialny temacik do serialu ,, Podróż za jeden uśmiech ”

 15. Mariusz Says:

  Włoskie, francuskie, niemieckie czy hollywoodzkie – polska muzyka filmowa jest genialna i uniwersalna, a polscy kompozytorzy mogliby zawojować świat, gdyby tylko chcieli. Wolę zdecydowanie słuchać polskiej muzyki niż oglądać polskie filmy ;)


Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: