SANDY HOOK

*

Pewne zachowania społeczne są zaraźliwe. Wydaje mi się, że pewną część winy za takie tragedie, jaką jest to ostatnie masowe zabójstwo w Connecticut, ponosimy my sami – nasza fascynacja mordem, która przybiera maskę strachu, przerażenia i oczywiście (często głębokiego i szczerego) współczucia dla ofiar – jak również wnikająca z tego wszystkiego orgia informacji i wiadomości, którymi główne media katują nas non stop od wielu już godzin. Skądinąd wiadomo, że np. samobójstwa mają tendencje do tego, by przybierać formę epidemii w pewnych kręgach społecznych – rozprzestrzeniają się tak, jak wiadomości o nich. Wydaje mi się, że podobnie jest z masowymi morderstwami tak mocno nagłaśnianymi przez media, które wręcz się nimi napawają i w wielu wypadkach jak – nie przymierzając – hieny rzucają się na ochłapy jakichkolwiek informacji, byle tylko zaspokoić głód żerowania na sensacji. Kto wie, czy ta ostatnia tragedia w szkole Sand Hook wydarzyłaby się, gdyby nie tak dawna strzelanina w Oregonie, czy uczynienie z Brevika światowej sławy „gwiazdy” masowego mordu. Kto wie czy tych, którzy decydują się na taki straszny czyn, nie napędza właśnie narcystyczny pęd do zostania swego rodzaju anty-bohaterem, którego nazwisko znajdzie się nagle na ustach milionów ludzi na całym świecie? Te warholowskie 15 minut sławy – nieważne, że nienawistnej, ale przynajmniej przełamujące doskonałą anonimowość i poczucie zupełnej bezwartościowości jakie zapewne żywi wobec siebie zabójca. Być może ten okrutny akt to także wykrzyczenie wobec całego świata własnej desperacji, czy też krzywdy, jaką według niego wyrządził mu ten świat i najbliższe otoczenie?

Może więc przydałoby się wobec tego mniej medialnej burzy a więcej powściągliwości? Może też lepiej byłoby zachować anonimowość mordercy – albo po prostu mniej rozbierać go na czynniki pierwsze i nie czynić kimś wyjątkowym – bo i tak to, co w nim znajdziemy, to będzie rozpacz, gniew, agresja i nienawiść, pokrętne albo wręcz patologiczne relacje rodzinne, a w najlepszym razie psychiczna choroba?
No i – last but not the least – może wreszcie zrobi ktoś porządek z tą tzw. „bronią”, czyli z tymi wszystkimi karabinami i pistoletami, do których łatwy dostęp – jak widać – mają także szaleńcy i desperaci, będący w stanie zgromadzić z nich cały arsenał? Czy rzeczywiście na wszystkim można robić pieniądze? (Bo tu przecież nie chodzi o żadne prawo do posiadania broni w imię obywatelskiej wolności, tylko właśnie o FORSĘ, ewentualnie o idiotyczne hobby. Najwyższy więc czas by przegonić na cztery wiatry tych wszystkich hipokrytów i cyników z National Rifle Association – jak również wspierające je lobby.)
Jest jeszcze nasz prezydent. Wzruszył się, załamywał mu się głos, ocierał ukradkiem łzy jakie mu się zakręciły w oku (nie wątpię, że szczere). Ale czy kiedy podpisuje rozkazy ataku dronami w Jemenie, Pakistanie czy Afganistanie, podczas których giną niewinni ludzie w tym także i dzieci – to czy nie powinna mu przy tym zadrżeć ręka? Czy on, albo ktokolwiek z jego administracji zająknął się choćby słowem o śmierci kilkudziesięciu palestyńskich dzieci zabitych parę tygodni temu przez izraelskie wojsko – czy ktoś w tych kręgach przejął się tym i wyraził to publicznie? Wbrew pozorom życie afgańskiego, palestyńskiego czy jemeńskiego dziecka jest tyle samo warte, co amerykańskiego – a ból rodziców na całym świecie jest taki sam. Ale i tak to do nich nie dotrze.
*

Komentarzy 5 to “SANDY HOOK”

 1. Ela Wolny Says:

  A może chodzi o ukrócenie dostępu do broni? Astromaria zwróciła uwagę na komentarze, w większości pisze to samo – odebrać dostęp do broni. Gdyby chcieć bez tych okropnych wydarzeń odebrać coś Amerykanom, przyzwyczajonym od lat do swoich przywilejów, byłby larum i rwetes, a tak? Sami się o to proszą.
  Pozdrawiam.

 2. Jula :D Says:

  Hmm… To wszystko prawda co piszesz.
  Ja tylko zastanawiam się kto kogo nakreca, zycie film, czy filmy życie. Czy tv?….Bo dopiero co ogladałam horror na ten temat. w tv.. – a wszystko dla pieniędzy?…
  W Polsce, przekonałam sie ,że zycie ludzkie też nic warte. ..
  Z cylu „kroniki detektywiczne” opisujące rózne drastyczne historie, pokazują ,że zabójcy skazywani bywają UWAGA , raptem na 2lata!!!
  bo małoletni, bo nie ma dowodów itd…
  A CZŁOWIEKA nie ma , czasami przed smiercią okrutnie torturowany, ot tak dla zabawy. :(

 3. czara Says:

  Logosie, rzadko mogę to powiedzieć (z przymrużonym okiem), ale tym razem podpisuję się obiema rękami. Dorzuciłabym jeszcze samoograniczanie się przez przemysł filmowy i gier komputerowych, które tak nas karmią przemocą, że staje się ona banalna i „oswojona”, jak wydeptana ścieżka.
  Pozdrawiam serdecznie i solidarnie.

 4. violamalecka Says:

  Zgadzam się z każdą literką w tym tekście.
  Nic dodać nic ująć… no może tylko słowa.
  motta „Komu bije dzwon”, które pojawiły się
  po przeczytaniu Twojego postu:

  „… śmierć każdego człowieka umniejsza mnie,
  albowiem jestem zespolony z ludzkością…”

 5. artdone Says:

  Zazwyczaj trzymam się z daleka od wszelkich wpisów polityczno-społeczno-religijnych (co nie znaczy, że mnie to nie obchodzi). Tym razem jednak napiszę, ze to bardzo rozsądny i ważny komentarz do tej tragicznej sytuacji. Pozdrawiam.


Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: