OGNISKO W ZIMIE

Jacob van Ruisdael („Scena zimowa z młynem”)

 

*  *  *

Dobra ta zima, która rodzi nadzieję na nadejście wiosny. Pod lodem, który skuł rzekę płynie woda pełna uśpionego życia. W oddali, na horyzoncie jaśnieje złotawa poświata – promienie słońca kładą się na sino-niebieskich, ołowianych chmurach. Ludzie, okutani w ciepłe kożuchy, oddają się nieśpiesznej krzątaninie wokół własnych spraw; zwierzęta czekają, nawet dzieci z większym spokojem przyglądają się zamrożonemu światu… Co też to będzie dalej? Trudno o odpowiedź – w zimnym powietrzu zawieszona jest tylko niepewność. A ciepło? Czy poczuć go można tylko przy domowym ognisku? Skrzące się światło, emanujący gorącem żar! To te trzaskające i sypiące iskrami płonące polana – hipnotyzujący nasze oczy ogień; płomień, który rozgrzewa nie tylko naszą skórę, ale i serca. Jakże łatwo przy nim o senną melancholię. Młyn zastygł także. Skrzydła wiatraka znieruchomiały. Ziarna zmielone na mąkę i ziarna zachowane na wiosenny posiew – coś umiera, coś żyje dalej, coś się narodzi. Przetrwanie i przemiana. Stagnacja i przesilenie. Bezruch i porusznie. Oczekujemy, że coś – lub ktoś – nas wyzwoli, że zostaniemy oczyszczeni i wkrótce zacznie się nowe życie, nawet dla takich starych worków na kości, jak my.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

*

*

Komentarzy 18 to “OGNISKO W ZIMIE”

 1. Jula Says:

  Doczytałam się gdzieś w komentarzach, że jesteś w Polsce :D
  To;
  Przemiłej chwili podczas Wigilii,
  marzeń spełnienia w dniu
  Bożego Narodzenia
  Wrażeń moc w Sylwestrową noc
  dużo uroku w Nowym 2010 Roku ! ;D

  Ps.
  Jakie wrażenia po uczcie kinowej razem z rodziną?…

 2. czara Says:

  Wesołych Świąt, Logosie :)

 3. tani1 Says:

  Piękne. I obraz też. Nie jesteś workiem na kości. Nikt nim nie jest. Tak, czekamy, niektórzy nie na próżno inni tak. Tak czy inaczej wszystko przeminie, ale warto nie? No bo jak nie, to w ogóle nic nie ma sensu. Ale ma… jak wiecznie odnawialne 4 pory roku. Wielu wrażeń, bardzo wielu… tylko dobrych. Macham.

 4. Sarna Says:

  „navigare necesse est vivere non est vivere” – czyżby?
  A cud kolejnych narodzin? A nasze umiłowanie życia? A nadzieja? A nasze kurczowe chwytanie się brzytwy gdy wszystko inne zawodzi, czy to nie świadczy o tym, że życie jest dla nas czymś najwartościowszym, bezcennym, koniecznym?

  W tym szczególnym okresie nadziei i oczekiwania na coś nowego połączonego z pragnieniem ocalenia tego co minione, życzę byśmy potrafili dostrzec i docenić to, co pomiędzy tj. chwilę obecną. I choć trwa ona zaledwie chwilę oby była chwilą wytchnienia, refleksji, przytulenia. Oby była tą za którą kiedyś zatęsknimy.
  Nasze życie składa się z owych niezauważalnych, a cennych chwil. O wartości chwili decydują ludzie których spotykamy i którzy nas budują, zatem wszystkim życzę poznawania interesujących, dobrych ludzi, którzy w przeciwieństwie do zwierząt przemawiają ludzkim językiem nie tylko w tę jedną Wigilijną Noc.
  Amicusie, zdrowych i pogodnych świąt, w otoczeniu rodziny, kojarzących się z zapachami kuchni mamy. No i obyś zdążył przed wyjazdem utknąć w zaspie po pachy, śmignąć po chodniku bez zakreślania orzełka i pstryknąć dla nas kilka pięknych fotek, takich jak Ty tylko potrafisz )))
  Hej kolęda, kolęda !!

 5. nutta Says:

  Pogodnych Świąt :)

 6. magamara Says:

  Logosie, serdecznosci! Udanego pobytu w Polsce i do uslyszenia :)

 7. Ada Says:

  Radości, zdrowia, pogody ducha – wszystkiego dobrego :)
  Piękna metafora żywej rzeki – nadziei – płynącej pod lodem. Dziś przypominałam sobie wiersze Miłosza z cyklu „Poema naiwne” – i właśnie o nadziei myślałam dziś.
  Serdeczności!

 8. Torlin Says:

  Logosie Amicusie, Zdrowych, Wesołych Świąt. I wszystkiego Najlepszego – dla Ciebie i współblogowiczów
  Życzy Torlin

 9. georgeeliot Says:

  Wesołych Świąt dla autora bloga i czytelników! :)
  Adoration of the Shepherds by Francois Boucher

 10. Magda Kotowska Says:

  Hm… Piękna scena. Urzekająca prostota, siarczystość życia ujawniająca jego pełnię.
  Brakuje mi dzisiaj tej idealnej niedoskonałości krajobrazu, który odtwarzałby kadry bytu zniewolone przez Naturę, a nie postępującą cywilizację… Zawsze miałam ciągotki do dzikiej swojskości, bo wydaje mi się bardziej ludzka, natchniona, piękniejsza – jest oazą spokoju duchowego, o który coraz trudniej.
  Nie czuję Świąt w tym roku. Może to przez pośpiech, może przez wiosnę za oknem, a może przez lekkie zagubienie. Cokolwiek wywołało to „nieczucie”, było potrzebne, bo jest skutkiem wydarzeń całego roku. Nie narzekam jednak, bo budzi się we mnie wewnętrzna siła otoczona aureolą witalnej nadziei na to, co ma nadejść. Jestem wdzięczna za 12 trudnych miesięcy, które nauczyły mnie więcej niż każdy poprzedni rok. Zamierzam tę wiedzę wykorzystać. Stać się cichym mędrcem, któremu doświadczenie przypominać będzie o cierpliwości. Długa droga przede mną, ale jestem gotowa przyjąć dobro, które ma nadejść (i gorzkie i słodkie jak miód).
  Amicusie, i Tobie życzę kultywacji „ludzkiej strony człowieka” (a może boskiej strony? ). Piękne to, że Twoje wizje mają w sobie zakonserwowaną wartość, pochodząca z najcenniejszych zasobów ducha i intelektu. Zresztą to samo dotyczy bywających tu kreatorów mądrych myśli. Trwajcie w sobie. Pozdrawiam ciepło! :-)

 11. Logos Amicus Says:

  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA PAMIĘĆ I ŻYCZENIA !
  Wybaczcie, że nie odpowiadam każdemu z Was z osobna, lecz ostatnimi czasy mój dostęp do internetu jest mocno ograniczony.
  Trudno mi jest również odwiedzać obecnie Wasze strony, by tam złozyć Wam życzenia. Ale, oczywiście, o kręgu moich blogowych znajomych (przyjaciół) – czyli o Was :) – nie zapominam.

  Do usłyszenia/zobaczenia/napisania…
  TRZYMAJCIE SIĘ CIEPŁO, ZDROWO I POGODNIE…
  zarówno w ostatnich dniach tego roku, jak i w roku nadchodzącym, który tuż, tuż…

 12. Torlin Says:

  Nie ma sprawy Amicusie, w razie czego Cię za karę rozstrzelamy, to dla nas pikuś :D
  Magdo (Kotowsko)!
  Smutno mi się zrobiło po przeczytaniu Twojego komentarza. Tak nie może być, bo ja wprawdzie nie jestem jakimkolwiek rozwiązaniem (58 lat), ale świat stoi przed Tobą otworem, musisz tylko się bardziej zaangażować, poszukać. Samo nie przyjdzie.

  • Magda Says:

   Torlinie!
   Jak to możliwe, że czując radość, wywołałam w Tobie smutek? :) Czasem tak bywa przecież, że skutkiem nadmiaru życiowych poprzeczek trudniej wyhamować i odpowiednio uduchowić się na Święta. Mimo to jest we mnie spokój, bo akceptuję ten stan zawieszenia, zwłaszcza że przepełniony jest rześką (i stoicką!) nadzieją :)
   Nie twierdzę, że ten rok był gorszy. Był trudniejszy, ale dzięki temu chyba bardziej wartościowy. Cieszę się, że zacznie się Nowe, które, co prawda, będzie pewną kontynuacją, ale wzbogaconą empiryczną nadbudową, która (prawdopodobnie) zbliży mnie do harmonii i pozwoli mądrzej przyjmować życie.
   Dziękuję Ci za wskazówkę o otwartych furtkach bytu. Coś mi się wydaje, że zdiagnozowałeś mój stan jako inercję, a to byłby zabawny paradoks, bo tak aktywna dawno nie byłam i w związku z tym owo zaangażowanie nieco mnie zmęczyło. Mimo to szukać nie przestanę. Piszesz, że „samo nie przyjdzie” – zgadzam się. Trzeba dać losowi sygnał i okazję, by współdziałał. Tyle że w całym tym obłędzie aktywności wypada pamiętać o najważniejszej zasadzie – cierpliwości. Czasem wiele spraw musi dojrzewać dłużej niż byśmy tego chcieli, co łączy się też z powiedzonkiem „nic na siłę”.
   Pointując: działać trzeba, ale przyjmując ze spokojem wszelkie tej aktywności efekty (lub ich brak…).
   Cieszę się, że człowiek z większym ode mnie bagażem doświadczeń potwierdza, że świat stoi przed ludźmi otworem… To bardzo krzepiące i napędzające!
   Dziękuję i pozdrawiam ciepło! :-)

 13. salina Says:

  No tak Amicusie, jeśli teraz zdarzy się, że człek zatęskni za nieujarzmioną naturą, wpisaną w pamięć z lat dziecinnych, to do jej przypomnienia lepiej nadają się obrazy siedemnastowiecznych holenderskich pejzażystów, niż współczesne fotografie czy widoki za oknami :)
  Akurat teraz na południowych krańcach Polski bardziej wyczuwalne jest ożywcze, świeże, tchnienie wiosny niż mroźny oddech zimy. Ale podobno mają być jeszcze mrozy siarczyste, podobno już za kilka dni.
  Niech Twój powrót w ojczyste strony spełni Twoje nadzieje, oczekiwania i rozgrzeje Ci serce :)

 14. Witold Skaczkiewicz Says:

  Wiele Dobrego w NOWYM ROKU
  serdecznie pozdrawiam
  w.

 15. Chihiro Says:

  Logosie, mam nadzieje, ze Swieta minely Ci w cudownej atmosferze, wybacz, ze zabraklo mi czasu, by zajrzec tu do Ciebie przed Gwiazdka. Zycze Ci samych radosnych chwil w nowym roku!

 16. Logos Amicus Says:

  Moi Drodzy!
  Nie zwykłem (?) tak długo pozostawiać bez odpowiedzi moich Gości, więc… proszę ponownie o wybaczenie. Na usprawiedliwienie mam to, iż obecnie mogę się podłączyć do sieci najwyżej raz na kilka dni, bowiem na moim rodzinnym ranczo – gdzie przebywam już od paru tygodni – internetu brak :)
  Niemniej jednak ma to swoje dobre strony.
  Święta minęły… szybko (i obficie ;) ) – w tzw. „rodzinnej” atmosferze. Odświeżam stare znajomości, wyciągam kogo się da do najbliższej metropolii (rzeszowskiej :) ) – wczoraj np. wybraliśmy się tam na „Avatar” (uległem moim siostrzenicom ;) ) oraz na „Dom zły” (a to już ukłon w stronę moich kuzynek, tudzież pofolgowanie własnym skłonnościom ;) ).

  Poza tym, mam wreszcie czas, by do syta poczytać (w ostatnich dniach pochłonąłem najnowszą „Olgę Tokarczuk”, także „Młodość” Coetzeego, a jestem w trakcie „Nowoczesności i Zagłady” Baumana…

  Wkrótce Kraków… skąd mam nadzieję ponownie się do Was odezwać.

  Pozdrowienia i Serdeczności!
  Oraz wszelkiej pomyślności
  w NOWYM ROKU !
  S.

 17. Jula Says:

  ________2009________________2010
  __N_______2009___2_0_1_0___2010
  ____O______2009___________2010
  ______W_____2009_________2010
  ________Y_____2009______2010
  ________________2009__2010
  _____R__________2009/2010
  _______O___________ROK
  _________K_________ROK
  ___________________ROK
  __2_0_1_0__________ROK
  ___________________ROK
  ___________________ROK
  ______________2009- ROK- 2010
  Wszystkiego Najlepszego dla Wszystkich ! :D


Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s